Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ETNOPOLSKA PODSUMOWANIE PROJEKTU

Utworzono dnia 02.10.2019
Czcionka:

No i musiało się kiedyś skończyć…

 

Ostatni weekend w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim zaczął się od czwartkowych i piątkowych warsztatów muzycznych z Ewą Grochowską i Maciejem Filipczukiem, podczas których muzyka instrumentalna mieszała się ze śpiewem - tak jak to jest i powinno być. Poznaliśmy wiele tradycyjnych melodii granych i śpiewanych z najbliższych okolic. Sobota była dniem wyjątkowym. Zaczęliśmy już od rana od muzykowania i śpiewania oraz zwiedzania wystawy prac warsztatowych, którą urządziłyśmy na korytarzu ośrodka, we wszystkich dostępnych miejscach. Stara szafa podarowana przez mieszkańców stała się „drzwiami do tkactwolandii”, bo w szafie i wokół niej urządziłyśmy wystawę prac z warsztatów tkackich z Agnieszką Jackowiak. Łuk starych drzwi przerobiony na harfę wraz ze starym klarnetem posłużył za inspirację do stworzenia kąta muzycznego ze zdjęciami z warsztatów z Maciejem Filipczukiem. Stare łóżko zyskało nowe przeznaczenie i dało możliwość wyeksponowania efektów warsztatu ceramicznego z Robertem Jehn Olszewskim. W łóżku i wokół niego stanęły garnki, dzbanki, gwizdki a nawet gliniane słoniki. Do prezentacji warsztatów stolarskich, które poprowadził Marek Szyszko użyłyśmy pięknego stolarskiego stołu, a lalki żadanki – efekt warsztatów rękodzielniczych z Kasią Dorotą zamieszkały w starej drewnianej skrzyni, natomiast pająki ludowe zawisły na lampach i pięknie ozdobiły korytarz.

 

Ten kto był na spotkaniu studyjnym ten wie, ile inspiracji, energii i szalonych pomysłów wniósł Marcin Piotrowski - założyciel Chutoru Gorajec oraz twórca festiwalu Folkowisko, ile wiedzy ekologicznej i uwaga – ekonomicznej! oraz bardzo potrzebnego fermentu, przywieźli ze sobą Ania i Marceli Ślusarczyk (obiecujemy poprawić się z obejściem ośrodka, aby nie był nudną monokulturą :), że w trakcie można było uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym wypału i szkliwienia ceramiki z Ewą i Robertem Wójtowiczami. To świetne, ważne i bardzo inspirujące spotkanie miało swoją kulminantę w postaci występu naszej Orkiestry Majdańskiej :) Zaczął Marcin Piotrowski od tańca chodzonego, a potem już była muzyka/śpiew i muzyka/śpiew.

Bardzo dziękujemy osobom, które przybyły na nasze ostatnie spotkanie- wójtowi gminy Wojsławice Henrykowi Gołębiowskiemu, radnym i sołtyskom, prowadzącym poprzednie warsztaty i spotkania studyjne, uczestniczkom i uczestnikom warsztatów oraz ich dzieciom i wnukom, tym którzy przybyli i tym którzy bardzo chcieli a nie mogli. Dziękujemy Justynie, Patrycji i Karolowi oraz wspaniałym seniorom z Wierzbicy, księżniczce chaosu Ani, wspaniałej Basi, Eli i Teresce, Dorocie, Kasi i Marcinowi za pomoc, panu Jackowi z żoną, Agnieszce za miłą ewaluację, seniorom za ciasta, wszystkim tym, których teraz nie było, a nas wspierali i byli zawsze. Maciejowi i Ewie za ucztę muzyczną, Agnieszce za ucztę kulinarną, i lasowi wokół, że jest taki piękny.

Ogromne słowa uznania należą się Eli i Mirkowi za koordynację działań projektowych, miłą atmosferę i niezawodną organizację

 

Wiele się nauczyliśmy od siebie nawzajem. Spędziliśmy wiele niezapomnianych chwil. Mogliśmy wspólnie zrobić piękne przedmioty, dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy, porozmawiać, wymienić się kontaktami, fascynacjami, utwierdzić się w przekonaniu, że nie jesteśmy szaleni, dlatego, że interesuje nas tradycja i sztuka ludowa. Mogliśmy razem zatańczyć, zaśpiewać, ubrudzić na różnych warsztatach, a nawet pojeść :)

 

Bardzo cieszymy się, że Was wszystkich poznaliśmy, że wnieśliście wiele ciepła i życia do budynku Ośrodka.

 

Dziękujemy naszym patronom medialnym za pomoc w promocji naszych działań.

 

Jesteśmy bardzo wdzięczni Narodowemu Centrum Kultury za dofinansowanie projektu My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice w ramach Programu EtnoPolska 2019, który niniejszym uważamy za zakończony.

 

... ale koniec jest zawsze nowym początkiem..

 

ETNOPOLSKA PODSUMOWANIE PROJEKTU

Utworzono dnia 02.10.2019, 10:20

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 162

W tym miesiącu: 523

W poprzednim miesiącu: 1032

Wszystkich: 38394

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Pogoda

Zegar