Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WARSZTATY GRAFFITI

Utworzono dnia 17.10.2017
Czcionka:

     Wojsławice to miejscowość o bogatej wielokulturowej historii, w której przeplatały się losy Polaków, Rusinów i Żydów oraz  kilku rodów szlacheckich. Różne instytucje i organizacje podejmują różne działania, by zachować pamięć o bogatej przeszłości dawnego miasteczka. Cyklicznie odbywa się Spotkanie Trzech Kultur, Zaduszki Muzyczne, prowadzone są prace remontowe zabytkowych świątyń i rewitalizacyjne na terenie cmentarzy różnych wyznań.

     Od ubiegłego roku Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach prowadzi działania skierowane do młodzieży, które kształtują poczucie tożsamości młodych ludzi z ich małą ojczyzną. W ubiegłym roku odbyły się warsztaty muzyczne z zespołem Flori Pari - muzykami Zamku Wawelskiego w Krakowie, podczas których grupa 30 osób poznała dawne pieśni polskie, ukraińskie i żydowskie. W tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018 realizowano projekt „Wielobarwna historia”. Głównym działaniem były warsztaty graffiti, które prowadził Seweryn Chwała – artysta malarz z Lublina. Podczas pierwszego spotkania, w formie luźnej pogadanki  uczestnicy projektu poznali historię street art’u. Przedstawione zostały formy ulicznej sztuki tj. graffiti, mural, wlepka, szablon  oraz zaprezentowano narzędzia pracy i sposoby malowania. Przypomnieniem lokalnej historii było spotkanie z Markiem Farfosem, wiceprezesem Fundacji „Ku Przeszłości”. Następnie przystąpiono do działań plastycznych. Wspólnie z młodzieżą ustalona została forma i treść obrazów nawiązujących do symboli wielokulturowości i historii regionu. Po kilku godzinach działań  na jednej ze ścian w centrum Wojsławic powstał kolorowy mural oraz drewniany kubik, który prezentowany jest w przestrzeni publicznej na terenie naszej gminy.

-  Warsztaty okazały się nie tylko interesującą formą zajęć, nowym doświadczeniem,  świetną zabawą dla młodzieży, ale także sposobem na poprawę estetyki otoczenia zabytkowej części Wojsławic. Prezentacja obrazów w przestrzeni publicznej (ich tematyka) pełni funkcję przekaźnika wartości ponadczasowych tj. tolerancja, pamięć, szacunek, a przechodniów uczy odbioru nowej formy sztuki – mówi Sylwia Jasiuk dyrektor GCKSiT w Wojsławicach.

     Działaniem dodatkowym w projekcie będzie gra terenowa  „Śladami przeszłości gramy w teraźniejszości”, którą pod okiem Agnieszki Jarmuł - lubelskiego trenera tworzą uczennice szkoły w Wojsławicach-Kolonii: Aneta Godlewska, Julia Kołodziejczuk, Katarzyna Luty i Emilia Niewożewska. Karta gry dostępna będzie bezpłatnie w Domu Kultury i Bibliotece w Wojsławicach oraz na stronach internetowych lokalnych instytucji, dzięki czemu każdy w dogodnym dla siebie czasie  będzie mógł w nią grać.

 

WARSZTATY GRAFFITI

Utworzono dnia 17.10.2017, 12:19

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 68

W poprzednim tygodniu: 90

W tym miesiącu: 382

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 42734

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Pogoda

Zegar