Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa w Majdanie Ostrowskim

Utworzono dnia 05.01.2021
Czcionka:
„Kiedyś jak dęta zagrała, jak Majdan zagrał, to było coś!”
~„Skrawki pamięci. Wielokulturowa przeszłość Ziemi Wojsławickiej we wspomnieniach jej mieszkańców” pod redakcją Emila i Elżbiety Majuk, Stowarzyszenie Panorama Kultur, Wojsławice 2005
Tak się zaczyna nasza majdańska opowieść o kapelach i orkiestrach z terenu Gminy Wojsławice. W jednej z sal niedawno oddanego do użytkowania budynku starej szkoły - po renowacji zmienionej na Ośrodek Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim, powstała wystawa stała poświęcona zarówno kapelom jak i pojedynczym muzykom, tworzącym dawniej muzyczny krajobraz gminy Wojsławice.
Dzięki niezwykłej pomocy kilkunastu osób udało się zebrać unikatowe zdjęcia, informacje, opowieści o tym jak się grało i jak się bawiło, informacje o muzykach włącznie z tym, jakie były składy poszczególnych orkiestr.
Pani Elżbieta Furmaniuk (z domu Ćmil/Frańczak), Radna Gminy Wojsławice, prawnuczka Antoniego Frańczaka, była przewodniczką w tym niezwykle budującym przedsięwzięciu. Bo właśnie kapela, którą wspominają najstarsi mieszkańcy Majdanu Ostrowskiego, a która działała na wsi Majdan przed II wojną składała się głównie z członków rodziny Frańczaków.
Nie zdziwi więc nikogo, że orkiestrę nazywano Orkiestrą „Frańczaków”, ale mówiło się też na nią Frańczaki/Zawiślaki/Góry. Nestorem muzycznego rodu był Antonii Frańczak, który sam nie grał, ale miał dwanaścioro dzieci z czego przeżyło dziesięcioro. Z tych dziesięciorga dzieci większość była uzdolniona muzycznie. Grał więc Władysław Frańczak, Franciszek Frańczak, Michał Frańczak i dzieci ich brata – Jana Frańczaka – Czesław, Feliks i Mikołaj Frańczak, a kobiety Frańczakówny pięknie śpiewały.
Kapela grała tradycyjne polki, oberki, walce, fokstroty, a grało się na „kółeczku”. „Kółeczko” był to okrągły plac obsadzony wokół drzewami, z drzewem pośrodku. W Majdanie Ostrowskim kółeczko obsadzone było lipami, z lipą pośrodku, a znajdowało się przy dawnej remizie strażackiej (budynek nieistniejący, znajdował się niedaleko obecnej Izby Tradycji „Wrzeciono” na Kocim Dołku). Samą remizę wybudowano w 1927 roku.
W wielu muzycznych opowieściach przewija się postać klarnecisty Alojzego Nizio (Majdan Ostrowski). Tropienie Alojzego było pracą Sherlocka Holmesa, ale udało się zdobyć o nim parę informacji między innymi, że prawdopodobnie grać nauczył się w carskiej armii, prawdopodobnie, stamtąd przywiózł instrument.
Mówi się, że muzyka nie zna granic - muzycy też ich nie znali. Przemieszczali się, mieszali składy. Muzyka była ich pasją, a na co dzień ciężko pracowali, głównie w polu. Takim rolnikiem -muzykiem był także Bronisław Tarajko z Nowego Folwarku.
Na wystawie m.in. opowiadamy o kapeli zwanej kapelą Tarajków (Nowy Folwark jest to obecnie administracyjnie gmina Leśniowice, pozostały skład kapeli pochodził z Siennicy). Miejscowi wiedzą jednak, że przecież wystarczyło przejść się piękną i "smaczną" aleją trześniową z Nowego Folwarku pod górkę i już się było w Majdanie na „kółeczku”. Tak to kiedyś się grało.
Jak tylko okoliczności pozwolą nam, zaprosimy Państwa na oficjalne otwarcie wystawy.
Projekt graficzny i wykonanie: Małgorzata Osieleniec.
Koncepcja zawieszenia wystawy: Artur Kozaczuk i Mateusz Troć.
Informacje do wystawy:
Elżbieta Furmaniuk,
Elżbieta Rojek,
Mieczysław Nizio,
Rodzina państwa Tarajków -Edyta (synowa),
Krzysztof Tarajko (syn),
Grażynka (córka),
Jadwiga Tarajko (żona pana Bronisława),
Jeremi Mazurek (muzyk),
Monika Mielniczuk z Majdanu,
Mariola Sołdaczuk,
Elżbieta i Józef Majukowie,
Emil Majuk.
Zdjęcia i opowieści:
Halina Szponar - żona pana Stanisława Szponara z młodszej Dętej z Majdanu Ostrowskiego,
Grzegorz Wychadańczuk - wnuk Michała Frańczaka, z żoną,
Ryszard Górnik -muzyk w Nowej Orkiestrze z Majdanu, z żoną Małgorzatą Górnik,
Zbigniew Gierszon z żoną Haliną Majdan Ostrowski – Psia Górka, Karolina Szpunar,
Krzysztofa i Jan Nizio,
Piotr Blacha,
Elżbieta i Józef Majukowie.
Skład Orkiestry Frańczaków z książki pani Teresy Szwarc „Wesele po Majdańsku”.

Wystawa w Majdanie Ostrowskim

Utworzono dnia 05.01.2021, 11:12

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 121

W poprzednim tygodniu: 118

W tym miesiącu: 485

W poprzednim miesiącu: 464

Wszystkich: 44685

Kalendarium

Luty 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Pogoda

Zegar