Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

BARDZO MŁODA KULTURA NA LATA 2016-2018

Utworzono dnia 09.05.2020
Czcionka:

WIELOBARWNA HISTORIA

Serdecznie zapraszamy na warsztaty graffiti, które poprowadzi Seweryn Chwała, artysta malarz z Lublina. Zaczynamy w piątek 22 września o godz.15:00 w Domu kultury w Wojsławicach. Poznamy historię street art’u, formy sztuki ulicznej tj. graffiti, mural, wlepka, szablon. W nawiązaniu do wielokulturowej przeszłości Wojsławic wykonamy projekt obrazów. Następnie namalujemy mural w centrum Wojsławic oraz drewniany przenośny kubik, który prezentowany będzie w różnych miejscach naszej gminy. Zapewniamy nowe doświadczenie, super zabawę i materiały do pracy.

Informacje i zapisy do dnia 20 września br. w Domu Kultury w Wojsławicach lub pod nr tel. 608 621 001.

DOŁĄCZ DO NAS I RAZEM NAMALUJMY OPOWIEŚĆ O WOJSŁAWICACH!

WARSZTATY GRAFFITI

   Wojsławice to miejscowość o bogatej wielokulturowej historii, w której przeplatały się losy Polaków, Rusinów i Żydów oraz  kilku rodów szlacheckich. Różne instytucje i organizacje podejmują różne działania, by zachować pamięć o bogatej przeszłości dawnego miasteczka. Cyklicznie odbywa się Spotkanie Trzech Kultur, Zaduszki Muzyczne, prowadzone są prace remontowe zabytkowych świątyń i rewitalizacyjne na terenie cmentarzy różnych wyznań.

     Od ubiegłego roku Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach prowadzi działania skierowane do młodzieży, które kształtują poczucie tożsamości młodych ludzi z ich małą ojczyzną. W ubiegłym roku odbyły się warsztaty muzyczne z zespołem Flori Pari - muzykami Zamku Wawelskiego w Krakowie, podczas których grupa 30 osób poznała dawne pieśni polskie, ukraińskie i żydowskie. W tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018 realizowano projekt „Wielobarwna historia”. Głównym działaniem były warsztaty graffiti, które prowadził Seweryn Chwała – artysta malarz z Lublina. Podczas pierwszego spotkania, w formie luźnej pogadanki  uczestnicy projektu poznali historię street art’u. Przedstawione zostały formy ulicznej sztuki tj. graffiti, mural, wlepka, szablon  oraz zaprezentowano narzędzia pracy i sposoby malowania. Przypomnieniem lokalnej historii było spotkanie z Markiem Farfosem, wiceprezesem Fundacji „Ku Przeszłości”. Następnie przystąpiono do działań plastycznych. Wspólnie z młodzieżą ustalona została forma i treść obrazów nawiązujących do symboli wielokulturowości i historii regionu. Po kilku godzinach działań  na jednej ze ścian w centrum Wojsławic powstał kolorowy mural oraz drewniany kubik, który prezentowany jest w przestrzeni publicznej na terenie naszej gminy.

-  Warsztaty okazały się nie tylko interesującą formą zajęć, nowym doświadczeniem,  świetną zabawą dla młodzieży, ale także sposobem na poprawę estetyki otoczenia zabytkowej części Wojsławic. Prezentacja obrazów w przestrzeni publicznej (ich tematyka) pełni funkcję przekaźnika wartości ponadczasowych tj. tolerancja, pamięć, szacunek, a przechodniów uczy odbioru nowej formy sztuki – mówi Sylwia Jasiuk dyrektor GCKSiT w Wojsławicach.

     Działaniem dodatkowym w projekcie będzie gra terenowa  „Śladami przeszłości gramy w teraźniejszości”, którą pod okiem Agnieszki Jarmuł - lubelskiego trenera tworzą uczennice szkoły w Wojsławicach-Kolonii: Aneta Godlewska, Julia Kołodziejczuk, Katarzyna Luty i Emilia Niewożewska. Karta gry dostępna będzie bezpłatnie w Domu Kultury i Bibliotece w Wojsławicach oraz na stronach internetowych lokalnych instytucji, dzięki czemu każdy w dogodnym dla siebie czasie  będzie mógł w nią grać.

WIELOBARWNEJ HISTORII CIĄG DALSZY…

Ciekawym wydarzeniem w ramach realizacji zdania „WIELOBARWNA HISTORIA” było stworzenie przez młodzież gry terenowej, zawierającej elementy wielokulturowej historii Wojsławic. Graficznie nawiązywała ona do obrazów, powstałych podczas warsztatów graffiti.

Aneta Godlewska, Julia Kołodziejczuk, Katarzyna Luty i Emilia Niewożewska, uczennice klas gimnazjalnych szkoły w Wojsławicach-Kolonii pod okiem Agnieszki Jarmuł z lubelskiej Fundacji „5Medium” przygotowały grą terenową „Śladami przeszłości gramy w teraźniejszości”, która prowadzi graczy w najważniejsze historycznie miejsca Wojsławic. Oficjalnego otwarcia gry dokonała grupa koleżanek i kolegów z klas autorek gry, pod opieką wychowawców Eweliny Jabłońskiej i Ewy Koler. Świetna zabawa przyniosła wiele radości i satysfakcji zarówno uczestnikom gry jak i osobom zaangażowanym w jej tworzenie.

W grę może zagrać każdy! Przyjdź do Biblioteki lub Domu Kultury w Wojsławicach, poproś o kartę zadań i  baw się z sam, z rodziną lub przyjaciółmi.

Karta gry dostępna jest również w linku:

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/turystyka/gry-terenowe-i-questy

 

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018.

 

NIE TAK POWAŻNI

„NIE TAK POWAŻNI” – to młodzieżowa grupa teatralna, która zawiązała się  w celu realizacji projektu „Historia, teatr i graMY!”.  Warsztaty teatralne prowadzone przez Lenę Różańską i  Beatę Szymańską (animatorki kultury, aktorki Teatru PUK PUK w Świdniku, działaczki świdnickiej Fundacji „Architekci Kultury”) rozpoczęły się zajęciami poświęconymi wypracowaniu scenariusza spektaklu w oparciu o wielokulturowość Wojsławic i o to w jaki sposób jest ona rozumiana przez dzieci i młodzież. Zajęcia charakteryzatorskie pod kierunkiem Marty Zbańskiej (projektantki, ilustratorki, grafika) były okazją, do zaprojektowania elementów ubioru postaci scenicznych. Kanwa przedstawienia jest zaskakująca i zinterpretowana w bardzo oryginalny sposób. Dzięki niej sztuka nosi tytuł „Gęsie sprawki w Wojsławicach”.

Zapewne jest to wyjątkowe wydarzenie teatralne na deskach wojsławickiej sceny…

 

Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa w Wojsławicach-Kolonii oraz Stowarzyszenie „Panorama Kultur”.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016 – 2018.

"GĘSIA SKÓRKA W WOJSŁAWICACH"

I stało się… „Gęsia skórka w Wojsławicach” zaistniała na scenie!

   Spektakl w luźny sposób nawiązuje do wielokulturowej historii naszej miejscowości. Poszczególne sceny w różnym stopniu łączą historię z dziecięcą fikcją. Zaskakujący scenariusz, plastyczna i minimalistyczna scenografia oraz ciężka praca aktorska złożyły się na sukces młodych artystów.

   Podczas spektaklu wystawionego w Domu Kultury w Wojsławicach w dniu 15 listopada 2018 r. w ramach „Zaduszek muzycznych” publiczność z zachwytem odebrała widowisko. Owacje na stojąco były wyrazem uznania dla młodych aktorów. Współautorkami sztuki są animatorki kultury, aktorki Teatru PUK PUK w Świdniku – Beata Szymańska i Lena Różańska.

   Zapewne było to wyjątkowe wydarzenie teatralne na deskach wojsławickiej sceny…

   Spektakl powstał w ramach realizacji zadania „Historia, teatr i graMY!”. W skład grupy teatralnej „Nie tak poważni” wchodzą: Aleksandra Kowalczuk, Maja Kowalczuk, Natalia Łatka, Emilia Niewożewska, Ilona Sołdaczuk, Wiktoria Tomala, Damian Jagiełło, Julian Jasiuk i Piotr Jasiuk.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016 – 2018.

Partnerem projektu było Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach, Szkoła Podstawowa w Wojsławicach-Kolonii oraz Stowarzyszenie „Panorama Kultur”.

 

Kalendarium

Sierpień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Pogoda

Zegar