Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE 2017

Utworzono dnia 25.04.2020
Czcionka:

ROZMAWIAMY. DZIAŁAMY. KULTURALNIE SIĘ ROZWIJAMY!

Od 20 lutego br. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach realizuje zdanie w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017, który m.in. polega na przeprowadzeniu badań społecznych, dotyczących zasobów i potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Wojsławice.
W celu uzyskania jak największej ilości informacji odbyły się liczne spotkania m.in. z nauczycielami
i uczniami ZSP w Wojsławicach-Kolonii, przedstawicielami władz samorządowych i organizacji pozarządowych, seniorami oraz mieszkańcami sołectw. Podczas spotkań poruszane były tematy aktywności kulturalnej i oczekiwań różnych grup społecznych w tej dziedzinie. Badania były prowadzone w formie tworzenia map sentymentalnych, wywiadu fokusowego, debat oraz mapowania danych zagadnień.

Na podstawie zebranych informacji Agata Will z Warsztatów Kultury w Lublinie i Paulina Paga z lubelskiej Fundacji Teren Otwarty opracują raport końcowy. Prezentacja wyników przeprowadzonej diagnozy nastąpi 23 maja br. podczas otwartego spotkania w Domu Kultury w Wojsławicach, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy.

Podczas spotkania ogłoszony zostanie również nabór inicjatyw lokalnych. Omówiony zostanie regulamin naboru i zasady składania pomysłów do realizacji.  Wniosek na realizację działania kulturalnego na terenie gminy Wojsławice będzie mógł złożyć każdy  w dniach 24.05. – 17.06. br. w Domu Kultury w Wojsławicach. Realizacja zadania dofinansowana zostanie ze środków Narodowego Centrum Kuktury. Pracownicy Centrum ( Domu Kultury i Biblioteki w Wojsławicach) służą pomocą w sprecyzowaniu pomysłów, ustaleniu budżetu zadania oraz w wypełnieniu wniosku inicjatywy lokalnej.

W spotkaniu uczestniczyć będzie Agata Lisowicz-Wala, animator Narodowego Centrum Kultury, która na zasadzie dobrych praktyk przedstawi przykłady realizacji inicjatyw lokalnych w innych regionach Polski oraz odpowie na pytania dotyczące  naboru inicjatyw.

W ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017 w otwartym naborze inicjatyw lokalnych do Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach wpłynęło 6 projektów, złożonych osobiście sekretariacie Domu Kultury w Wojsławicach przy ul. Uchańskiej 9 do dnia 17 czerwca 2017 r.


 

Komisja oceniająca wnioski spotkała się w dniu 21 czerwca 2017 o godz.16:00 w Domu Kultury w Wojsławicach w składzie: animatorzy kultury: Agata Lisowicz-Wala, Agata Will, Klaudia Olender, Sylwia Jasiuk oraz autorzy inicjatyw: Katarzyna Stasiuk, Karolina Szpunar, Ewelina Jabłońska, Patryk Banachiewicz. Autorzy dwóch inicjatywy byli nieobecni, co nie miało wpływu na ocenę wniosku. Wnioski te zaprezentowane zostały przez Sylwię Jasiuk dyrektora GCKSiT w Wojsławicach.

 

Komisja biorąc pod uwagę cele i założenia programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017, rezultaty diagnozy społecznej, kryteria zastosowane w regulaminie naboru inicjatyw
w Wojsławicach postanowiło przyjąć do realizacji 6 inicjatyw lokalnych:

 

 1. „Retro Putnowice”, inicjator: Sylwia Białek
 2. „PRL Party”, inicjator: Dawid Stasiuk
 3. „Chcemy zrobić coś innego”, inicjator: Karolina Szpunar
 4. „Wojsławice pod gwiazdami”, inicjator: Sylwester Nizio
 5. „Młodzież z parkurem na TY”, Ewelina Jabłońska
 6. „Rozięcin – z kulturą za pan brat”, Patryk Banachiewicz.

 1. „Retro Putnowice”

Mieszkańcy Putnowic-Kolonii kulturalnie zintegrowani!

Jak ważna jest integracja międzypokoleniowa, a przy tym zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego wiedzą już mieszkańcy Putnowic-Kolonii. Z inicjatywy Sylwii Białek grupa 20 osób przez 8 tygodni w ramach projektu „Retro Putnowice” uczestniczyła w warsztatach rękodzieła, kulinarnych, filmowych i fotograficznych. Młodzi oraz starsi, podczas wspólnie spędzonych chwil, dzielili się posiadanymi doświadczeniami, zdobywali nowe umiejętności.  Dzieci uczyły się przygotowywać tradycyjne potrawy kulinarne, szydełkować i robić na drutach, natomiast starsi  obsługi aparatu cyfrowego. Nie lada frajdą okazały się warsztaty filmowe i fotograficzne prowadzone w plenerze pod czujnym okiem profesjonalistów. Ich efektem jest wystawa zdjęć portretowych mieszkańców Putnowic-Kolonii oraz krótki film mówiący o codziennym życiu w połowie minionego wieku .

Finał inicjatywy miejsce miał w niedzielę 15 października 2017 r. Wernisaż wystawy fotograficznej, projekcja filmu „Retro Putnowice”, wystawa przedmiotów starych i ważnych dla mieszkańców Putnowic-Kolonii, degustacja tradycyjnych potraw przygotowanych podczas warsztatów kulinarnych,  konkursy i zabawy dla dzieci, występy muzyczne, ognisko i pieczone kiełbaski- to wszystko odbyło się podczas podsumowania, z powodzeniem zrealizowanego projektu. Licznie przybyli mieszkańcy dali dowód potrzeby spotykania się, wspólnego działania, integracji i  uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Realizacja inicjatywy przyczyniła się do wzmocnienia potencjału lokalnej społeczności w zakresie integracji społecznej i podejmowania działań kulturalnych na rzecz najbliższego otoczenia.

Tak naprawdę Putnowice wcale nie są retro, tylko modern!

 Inicjatywa odbyła się w ramach zadania „Działamy. Rozmawiamy. Kulturalnie się rozwijamy!”, które Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach realizuje przy dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.

Linki dotyczące inicjatywy:
http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,startuje-projekt-w-putniwicach-kolonii

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,kulturalne-dzialania-w-putnowicach-kolonii

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,retro-putnowice-final

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,final-inicjatywy-retro-putnowice


2. „PRL Party”

Wspomnienia z czasów PRL-u każdy ma własne…  Nikt jednak nie zaprzeczy, że potańcówki i zabawy z tamtych lat są warte wspomnień…

Właśnie w taki klimat  można było się przenieść 19 sierpnia 2017 r. nad stawem w Wojsławicach. Gra w gumę, kapsle, klasy, chłopka, ziemniaka, zbijaka, zabawy plastyczne i taneczne oraz konkurencje z użyciem szarego papieru były wielką frajdą nie tylko dla dzieci.  Gospodarze imprezy zadbali o wyjątkowy nastrój przypominając rekwizyty z tamtych lat. Kolorowe girlandy, przedmioty codziennego użytku, samochody, motocykle, traktory, stoły przykryte ceratami, goździki w słoikach, plakaty z kultowymi hasłami, papier toaletowy na sznurku, oranżada w woreczkach oraz sklep spożywczy, a w nim „stoisko dnia” z octem i musztardą ożywiło wspomnienia. Kartki na żywność można było zdobyć za udział w konkursach lub posiadany element stroju dawnych lat. Młodsi uczestnicy imprezy realia epoki poznawali dzięki wyświetlanym bajkom i kronikom filmowym. Od wieczora do późnych godzin nocnych trwała potańcówka z zespołami grającymi muzykę na żywo. Kapela „Good Band” z Leśniowic i grupa młodzieżowa „Mada-Bis” z Wojsławic bawili uczestników imprezy niezapomnianymi hitami z dawnych lat.

Świetnej zabawy, tańców i śmiechu nie było końca. Z pewnością ten wieczór będzie jeszcze długo wspominany.

Wydarzenie „PRL Party” odbyło się w ramach realizacji inicjatyw lokalnych w zadaniu „Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy!” w programie Dom Kultury+ inicjatywy Lokalne 2017 Narodowego Centrum Kultury. Autor inicjatywy: Dawid Stasiuk.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Linki dotyczące inicjatywy:

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,prl-party

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,prl-party-1


3. „Chcemy zrobić coś innego”

Linki dotyczące inicjatywy:

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,warsztaty-beat-box-u

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,dozynki-gminne-w-wojslawicach-20174. „Wojsławice pod gwiazdami”

„Wojsławice pod gwiazdami” to cykl spotkań Janusza Nicewicza i Grzegorza Sęka, pracowników Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z młodzieżą szkolną oraz mieszkańcami naszej gminy, które odbyło się w piątek 6 października 2017r w Domu Kultury w Wojsławicach.

Dzięki pracownikom MOA można było dosłownie dotknąć kosmosu, a mianowicie ponad dwukilogramowego kawałka meteorytu, który spadł na terenie Polski. Astronomowie w ciekawy sposób rozmawiali z nami o kosmosie, tłumaczyli  jak powstawały ciała niebieskie, czym się różnią od siebie oraz dlaczego świecą. Dzięki wielkim puzzlom poznaliśmy bliżej naszego „sąsiada” - Księżyc oraz dowiedzieliśmy się jak wielką rolę pełni on w życiu  naszej planety i jak małym obiektem w całym kosmosie jest Ziemia. Na koniec spotkania można było przy pomocy teleskopu zaobserwować plamy na słońcu oraz dowiedzieć się w jaki sposób powstają. Podczas spotkania wieczornego oglądaliśmy księżyc nawet w 120-krotnym powiększeniu oraz wykonywaliśmy jego zdjęcia. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jaka jest różnica pomiędzy lunetą a teleskopem oraz jak i czym obserwować gwiazdy.

Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży. Świadczyła o tym ilość uczestników oraz grad zadawanych pytań.

Wydarzenie „Wojsławice pod gwiazdami” odbyło się w ramach realizacji inicjatyw lokalnych w zadaniu „Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy!” z programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017 Narodowego Centrum Kultury. Autorem inicjatywy był Sylwester Nizio.

Linki dotyczące inicjatywy:

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,nowatorskie-dzialania-w-wojslawicach

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,wojslawice-pod-gwiazdami

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-plastycznym-pod-tytulem-zycie-na-innych-planetach

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,wyniki-konkursu-plastycznego-zycie-na-innych-planetach5. „Młodzież z parkurem na TY”

„Młodzież z parkourem na ty” to inicjatywa kulturalna zgłoszona przez uczniów klas gimnazjalnych. Koordynatorem zadania jest Ewelina Jabłońska, nauczyciel, wychowawca. Warsztaty parkour są niecodzienną okazją, by młodzi ludzie pod okiem profesjonalistów rozwijali swoje pasje i doskonalili posiadane umiejętności. Radość i energia, którą uczestnicy warsztatów przekazują sobie nawzajem czyni zajęcia te niezapomnianą przygodą.

Super, że młodzież włącza się w tworzenie oferty kulturalnej w naszej gminie.

Linki dotyczące inicjatywy:

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,mlodziez-z-parkourem-na-ty

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,mlodziez-z-parkourem-na-ty-16. „Rozięcin – z kulturą za pan brat”

Rozięcin był jedną z miejscowości naszej gminy, w której w ramach projektu ,,Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy!’’, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury realizowana była lokalna inicjatywa kulturalna ,,Rozięcin z kulturą za pan brat”. Podczas intensywnie prowadzonych od połowy sierpnia do końca października działań Stowarzyszenie Grupa Odnowy Wsi Rozięcin oraz Rada Sołecka Wsi Rozięcin, liderem których był Patryk Banachiewcz zrealizowali następujące wydarzenia:

 • 15 sierpnia Festyn Rodzinny,  w programie którego były gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne ,,Rozięcin oczami dzieci’’ oraz wspólne ognisko dla uczestników pikniku;
 • 8 warsztatów nauki gry na instrumentach dętych  (wrzesień-październik), uczestnikami których byli mieszkańcy gminy Wojsławice.
 • 29 września Święto Pieczonego Ziemniaka, podczas którego odbyły się gry i zabawy dla dzieci, warsztaty kulinarne potraw z ziemniaka oraz warsztaty plastyczne – stworki i pieczątki
  z ziemniaka,
 • 3 warsztaty kulinarne (październik), na których rodzice uczyli swoje pociechy przygotowywania tradycyjnych potraw, nie tylko lokalnych, takich jak: pierogi ruskie, pierożki drożdżowe z nadzieniem, placki na sodzie, racuchy, tradycyjny chleb wiejski.
 • 4 warsztaty wokalne (październik), podczas których dzieci z sołectwa Rozięcin uczyły się piosenek o różnej tematyce, a ich efektem jest nowopowstała grupa wokalna „Mirabelki”.

Finał inicjatywy będący podsumowaniem całego projektu odbył się 28 października br. w świetlicy wiejskiej w Rozięcinie. W program wydarzenia finałowego wpisał się: występ uczestników warsztatów wokalnych, występ duetu Urszuli i Marii Rymarskich, występ uczestników warsztatów instrumentalnych, degustacja potraw przygotowywanych podczas warsztatów kulinarnych, występ wokalny  Mateusza Szerementa oraz zespołu ,,Czerwona Jarzębina’’.

Głównym celem inicjatywy było nawiązanie do lokalnych tradycji wielopokoleniowego, rodzinnego śpiewania i muzykowania. Przeprowadzona wcześniej na terenie gminy Wojsławice diagnoza społeczna wykazała, szczególnie na terenie tego sołectwa, potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe lokalnych społeczności.

Linki dotyczące inicjatywy:

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,festyn-rodzinny-roziecin-z-kultura-za-pan-brat

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,stworzmy-wlasna-orkiestre

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,zapraszamy-do-super-zabawy

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,roziecin-z-kultura-za-pan-brat-zapraszamy-na-warsztaty-wokalne-1

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,roziecin-z-kultura-za-pan-brat-zapraszamy-na-warsztaty-kulinarne-1

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,final-inicjatywy-roziecin-z-kultura-za-pan-brat

http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,final-inicjatywy-roziecin-z-kultura-za-pan-brat-1

 

Film podsumowujący projekt:
http://gcksitwojslawice.naszdomkultury.pl/wydarzenia/2017-r/n,rozmawiamy-dzialamy-kulturalnie-sie-rozwijamy-dom-kultury-inicjatywy-lokalne-2017


Kalendarium

Sierpień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Pogoda

Zegar