Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PROJEKT "PODRÓŻE BLISKIE I DALEKIE. ŚWIAT DOŚWIADCZANY ZMYSŁAMI DZIECKA"

Utworzono dnia 25.04.2020
Czcionka:

Ostatnia stacja projektu „Podróże bliskie i dalekie. Świat zwierząt doświadczany zmysłami dziecka” dofinansowanego przez Fundację BGK z programu „Na dobry początek” za nami. Dnia 22.06 br. odbyło się wydarzenie finałowe projektu pt. „Nasi przyjaciele”, któremu towarzyszyła wystawa w formie lasu/gaju z drzewami, roślinami i zwierzętami oraz prace plastyczne wykonane przez dzieci uczestniczące w projekcie. Wystawę otworzyła Sylwia Jasiuk – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach witając zaproszonych gości wśród których obecny był Henryk Gołębiowski – Wójt Gminy Wojsławice. W części artystycznej jako pierwszy wystąpił dziecięcy zespół „Promyki” działający przy GCKSiT w Wojsławicach, następnie uczniowie klasy III B  ZSP w Wojsławicach-Kolonii zaprezentowali przedstawienie pt. „Żabki w czerwonych czapkach” i piękne tańce z szarfami. Uczniów przygotowała Alicja Kwiatoń – wychowawczyni klasy. Głównym punktem spotkania był występ uczestników projektu, podczas którego dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o zwierzętach.

Następnie zaproszono wszystkich uczestników spotkania na poczęstunek (ciasta, owoce, kiełbaska z grilla). Wszyscy uczestnicy projektu i zaproszeni goście otrzymali gadżety promocyjne.

W 9. Edycji konkursu złożono 577 wniosków, z czego 60 otrzymało dofinansowanie. W ocenie końcowej wniosek z Wojsławic zajął 31 miejsce. Projekt realizowany był od stycznia do czerwca. Jego uczestnikami była grupa 10 dzieci w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami. W czasie tym odbywały się liczne zajęcia z różnych dziedzin. Podczas zajęć interdyscyplinarnych dzieci „odbywały” podróże po kontynentach: Arktyce, Ameryce, Afryce, Australii i Azji. Poznawały zwierzęta tam żyjące i ich zwyczaje, wykonywały prace plastyczne tematycznie związane ze zwierzętami zamieszkującymi dany kontynent. Dzięki wizycie w gospodarstwie agroturystycznym „Agropszczoła” w Wojsławicach poznały zwierzęta domowe a wizyta w gospodarstwie „Debry” w Lipinie Nowej umożliwiła im jazdę na kucyku. Dużą atrakcją dla dzieci były zajęcia z dogoterapii, które prowadziła Marta Bednarska wraz ze swoim psem Urim. Odbywały się również zajęcia z psychologiem Eweliną Walusiuk. Warsztaty krawieckie prowadzone przez Jadwigę Majcher zachęciły uczestników do nauki posługiwania się igłą, a zwierzęta szyte podczas warsztatów zdobiły wystawę finałową. Dużo radości sprawiły dzieciom warsztaty kulinarne prowadzone przez Elżbietę Sapiecha-Nizio, w czasie których dzieci tworzyły owocowe kompozycje i piekły ciasteczka w kształcie zwierzątek. Utrwaleniem wiadomości na temat zwierząt była wycieczka do ZOO w Zamościu, gdzie odbyły się zajęcia dydaktyczne, a dzieci miały okazję obejrzeć zwierzęta  egzotyczne. Wycieczka do kina na seans „Rico prawie bocian” była okazją do przypomnienia zwyczajów poznanych zwierząt. Najbliższą florę i faunę poznaliśmy dzięki wizycie w Nadleśnictwie Chełm, gdzie Mateusz Kliszcz opowiadał o otaczającej nas przyrodzie.  Koordynatorem projektu była Krzysztofa Nizio, bibliotekarz GCKSiT w Wojsławicach oraz Marek Wepa pracownik Urzędu Gminy w Wojsławicach.

- Realizacja projektu dla całej grupy była czasem przygód, nowych doświadczeń i integracji jednostki kultury ze środowiskiem lokalnym, co razem stanowi ogromny potencjał do podejmowania kolejnych zadań – mówi S. Jasiuk.

Kalendarium

Sierpień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Pogoda

Zegar