Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„WOJSŁAWIANIE ROZMAWIAJĄ, WOJSŁAWIANIE CZYTAJĄ" – PODSUMOWANIE PROJEKTU

Utworzono dnia 29.03.2017
Czcionka:

„WOJSŁAWIANIE ROZMAWIAJĄ, WOJSŁAWIANIE CZYTAJĄ” to zadanie zrealizowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach, którego głównym założeniem było propagowanie czytelnictwa i kształtowanie postawy czytelniczej dzieci, młodzieży i dorosłych. Cykl spotkań z pisarzami literatury pięknej stanowił ważne i niecodzienne wydarzenie dla mieszkańców małej miejscowości. Uatrakcyjnienie spotkań zabawami plastycznymi, grą terenową i konkursem literackim zapewniło czynny udział mieszkańców gminy Wojsławice w podejmowanych działaniach. Dzięki dofinansowaniu  otrzymanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa” priorytetu „Promocja czytelnictwa” możliwe było zorganizowanie w Domu Kultury w Wojsławicach cyklu trzech spotkań autorskich o różnej tematyce, skierowanych do różnych grup wiekowych. Spotkania umożliwiły poznanie autorów książek i ich twórczości oraz stały się okazją do pozyskania dedykacji i autografów. Dzięki nim wzrósł poziom świadomości czytelniczej mieszkańców gminy Wojsławice oraz wzmocniła się współpraca Centrum z Zespołem Szkół Publicznych w Wojsławicach-Kolonii.

     Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 9 września br. gościliśmy Andrzeja Marka Grabowskiego - autora książek dla dzieci i scenarzystę dziecięcych programów telewizyjnych. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I-III ZSP w Wojsławicach-Kolonii wraz ze swoimi wychowawcami oraz grupa uczestników WTZ w Wojsławicach z opiekunem. Autor poczuciem humoru od razu zyskał sympatię wszystkich osób uczestniczących w spotkaniu. Pan Andrzej przeprowadzał zabawy dla najmłodszych i odpowiadał na trudne pytania. Dane nam było również poznać tajemnicę wielkiej walizki, którą pisarz przywiózł ze sobą. Okazało się, że mieszkają w niej bohaterowie programów, którzy wszyscy znamy, ponieważ do Wojsławic przyjechał Kot Budzik, potwory Bezkajku i Szefuńcio, niesamowicie przystojny Kulfon oraz cudowny Zając Poziomka. Wielką frajdę małym asystentom Pana Andrzeja sprawiła możliwość ożywienia tych postaci i wymyślenia dla nich zabawnych dialogów. Radości nie było końca…

     Rezultatem spotkania były prace plastyczne dzieci, przedstawiające bohaterów książek pisarza prezentowane na wystawie w bibliotece, szkole i na holu głównym Ratusza w Wojsławicach.

     Drugie z kolei spotkanie autorskim skierowane było do młodzieży gimnazjalnej, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych mieszkańców gminy Wojsławice. 23 września br. gościliśmy Andrzeja Pilipiuka twórcę postaci Jakuba Wędrowycza, autora kontynuacji „Pana Samochodzika” i wielu książek o tematyce fantastycznej. Spotkanie rozpoczęło się grą terenową zatytułowaną „Śladami Jakuba Wędrowycza”. Prowadziła ona po najciekawszych miejscach Wojsławic, przy których do wykonania były zadania. Kompletowanie poszczególnych liter umożliwiło odgadnięcie hasła, którego druga część znajdowała się w ostatnim punkcie gry, czyli w miejscu spotkania autorskiego. Fani twórczości Andrzeja Pilipiuka rozmawiali z pisarzem na nurtujące ich tematy m.in.: czym dla pisarza jest  literatura w ogóle, a fantastyka  w szczególności, jakie były początki twórczości pisarza, co naprawdę myśli o Jakubie Wędrowyczu, czym są dla autora Wojsławice, skąd pochodzą jego przodkowie? Przyjazna, wręcz domowa atmosfera towarzyszyła przez całe spotkanie. Dedykacje, autografy i rozmowy na długo zapadną w pamięci wszystkich uczestniczących w spotkaniu.

      2016 r. ostatnie z trzech spotkań autorskich odbyło się dnia 4 października. Gościem wydarzenia była Joanna Jagiełło, autorka książek dla młodzieży, wierszy i opowiadań dla dzieci oraz powieści dla dorosłych. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Publicznych w Wojsławicach-Kolonii, którzy z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi pisarki i czytanych przez nią fragmentów książek, pytali o pomysły i źródła inspiracji na tworzenie książek oraz o ulubionych bohaterów swoich powieści. Pisarka przeprowadziła również warsztaty literackie, polegające na ćwiczeniu wyobraźni. Każdy z uczestników pod okiem pisarki napisał krótki wiersz albo opowiadanie. Spotkanie zakończone zostało ogłoszeniem konkursu literackiego „Moja miejscowość”, do udziału w którym zaproszono wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu z Joanną Jagiełło.

      Gościem  spotkania była Jolanta Jarosz miejscowa malarka i pisarka -  emerytowany starszy instruktor kultury i bibliotekarz, która w ciekawy sposób opowiadała o swoich pasjach oraz zachęcała młodzież do tworzenia i rozwijania swoich zainteresowań.

„WOJSŁAWIANIE CZYTAJA, WOJSŁAWIANIE ROZMAWIAJĄ – PODSUMOWANIE PROJEKTU

Utworzono dnia 29.03.2017, 11:52

Kalendarium

Sierpień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Pogoda

Zegar