Szlaki turystyczne
SZLAKI TURYSTYCZNE NA TERENIE GMINY WOJSŁAWICE
Przez obszar gminy przebiegają następujące szlaki turystyczne:
- Szlaki piesze
Szlak kredą pisany III odsłona – po atrakcjach Ziemi Chełmskiej; atutem Odsłony III są zbiorniki wodne, wykorzystywane do celów rekreacyjnych oraz atrakcje przyrodnicze Strzeleckiego Parku Krajobrazowego i Grabowiecko- Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Szlak Kościuszkowski (niebieski) – biegnący z Dubienki przez Raciborowice, Putnowice Wielkie, Hutę i kończący się w Wojsławicach pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Szlak umożliwia poznanie związków Tadeusza Kościuszki z ziemią chełmską oraz zwiedzanie licznych obiektów przyrodniczych i zabytków architektury. Przy szlaku znajduje się kościół i cerkiew prawosławna w Dubience, pałac myśliwski Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej, zwiedzimy kościół w Buśnie, dawną cerkiew w Kurmanowie oraz kościół, cerkiew, synagogę i pomnik Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach.
Szlak „Rezerwatów Przyrody" (zielony)–biegnący z wojsławickiego rynku przez Stadarnię, Sarniak i dalej w kierunku Chełma.
Szlak studni – 4-kilometrowy szlak pieszy usytuowany we wsi Majdan Ostrowski.
- Szlak samochodowy
Szlak Renesansu Lubelskiego – stworzony w celu promocji dziedzictwa architektury regionu.
- Szlak rowerowy
Trasa Rowerowa „Malowniczy Wschód” – łączy zbiorniki wodne na terenie gmin Leśniowice, Wojsławice, Żmudź i Dorohusk. Początek trasy znajduje się w miejscowości Kumów Plebański (Gmina Leśniowice) natomiast koniec w miejscowości Brzeźno (Gmina Dorohusk). Cała trasa liczy około 200 km. Planuje się dalszą rozbudowę i uatrakcyjnianie szlaku, w tym budowę miejsc odpoczynku, umiejscowienie tablic informacyjnych oraz tworzenie questów i gier terenowych przebiegających wzdłuż trasy.